listmorskit-fotmzwierz-50816_524412

Uhonorowany został żeglarz, który uratował od całkowitego zniszczenia jeden z najstarszych polskich jachtów i stworzył fundację „Szkwał” pomagającą trudnej młodzieży i niepełnosprawnym skosztowanie morza – pisze Marek Zwierz w artykule opublikowanym na stronie Żagle.com.pl.

List Morski Miasta Gdańska ma długą tradycję. W czasach, gdy setki statków załadowanych zbożem wypływały z Gdańska ich bezpieczna żegluga wcale nie była oczywista. Najwięcej kłopotów, i to wcale nie nawigacyjnych, przysparzały Cieśniny Duńskie. Gdańscy kupcy wymogli na władzach miasta wystawianie specjalnych listów, które miały nie tylko chronić przed szykanami ze strony obcych państw, ale przede wszystkim umożliwiły Gdańskowi dochodzenie odszkodowań w imieniu kupców w przypadku utraty ładunku lub statku.

W 2007 roku Gdańsk wręczył pierwszy List Morski mający być uhonorowaniem szczególnie zasłużonych żeglarzy. Ten pierwszy trafił do Jerzego Wąsowicza, właściciela „Antici” i podróżnika. Kolejne otrzymali Waldemar Heisler, właściel „Bryzy H”, Teresa Chojnacka-Szpetulska, opiekunka „Josepha Conrada” i Daniel Zalewski, właściciel „Bonawentury”. W tym roku kapituła konkursowa w składzie: Jerzy Wąsowicz – Przewodniczący, Waldemar Heisler, Daniel Zalewski, Andrzej Trojanowski – Dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu, Adam Maksim – Kierownik Referatu Sportu oraz Andrzej Radomski – sekretarz przyznała List Morski Zbigniewowi Wernerowi.

Jacht „Szkwał” jest jednym z najstarszych jachtów pływających pod polską banderą. Zbudowany został w Niemczech w 1938 roku najprawdopodobniej w słynnej stoczni jachtowej Rambeck. Po wojnie był własnością Akademickiego Związku Morskiego, przekształconego później w Akademicki Klub Morski. W barwach tego klubu jacht żeglował do 1974 roku. Potem został wycofany z użytku i były nawet plany jego kasacji. Zbigniew Werner nabył go w 1979 roku i aż do 1995 roku remontował. Od tego czasu żegluje z młodzieżą. Często jest to tak zwana młodzież trudna, która zarażona morskim bakcylem zaczyna porządkować swoje życie. Zdarzają się młodzi ludzie z niepełnosprawnościami, którzy dając sobie radę w morzu zyskują wiarę w siebie także na lądzie. Służy temu założona przez Zbigniewa Wernera Fundacja „Szkwał” – Morze dla Młodzieży. Jej głównym celem jest krzewienie pasji u młodych osób zagrożonych uzależnieniami, ubóstwem i wykluczeniem społecznym z różnych powodów.

W sali hotelu „Galion” na przystani AZS w Górkach Zachodnich poza laureatem była też liczna grupa młodzieży zaangażowanej w opiekę nad jachtem i w pracę Fundacji. Swoją radość z decyzji kapituły wyraziła krótkim, zaimprowizowanym koncertem szantowym. List Morski wręczyli Beata Jankowiak z Rady Miasta Gdańska i Andrzej Trojanowski, Dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu. Uroczystość poprowadził Michał Juszczakiewicz, a muzycznie szantowo urozmaicił Kamil Badzioch.

Gratulujemy laureatowi i życzymy, żeby to wyróżnienie w pozytywny sposób odbiło się na działalności fundacji.

Marek Zwierz

Zdjęcia z uroczystości (autor: Marek Zwierz)

Wręczenie Listu Morskiego 2014 – fot. Marek Zwierz

Wręczenie Listu Morskiego 2014 - fot. Marek Zwierz

Wręczenie Listu Morskiego 2014 – fot. Marek Zwierz

Wręczenie Listu Morskiego 2014 - fot. Marek Zwierz

Wręczenie Listu Morskiego 2014 – fot. Marek Zwierz

listmorskit-fotmzwierz-50832_524413

Wręczenie Listu Morskiego 2014 – fot. Marek Zwierz

listmorskit-fotmzwierz-50814_524411

Wręczenie Listu Morskiego 2014 – fot. Marek Zwierz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>